Iespaidi un pieredze Veru apgabala kokapstrādes uzņēmumos
Mežsaimniecības nozarē strādājošie uzņēmēji un interesenti no Gulbenes un Madonas novada devās divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā “Koksnes pievienotā vērtība” uz Veru apgabalu Igaunijā. Iepazīt kaimiņu darba praksi pieteicās 33 dalībnieki, tomēr braucienā devās vien 20 pārstāvji no Latvijas.
7. septembra pasākumu programma bija piesātināta – dalībnieki devās ekskursijās un iepazina darba ritmu 5 dažādos uzņēmumos, kuri labprāt atvēra uzņēmuma durvis un iepazīstināja ar koksnes pievienotās vērtības radīšanas procesu.
Dienu sakām ar vizīti uzņēmumā “Wermo”, kas lepojas ar vairāku gadu pieredzi mēbeļu ražošanas nozarē, nodrošinot kvalitatīvu pasūtījumu izpildi dizaineriem un nozares līderiem. Gatavā produkcija 90% tiek eksportēta uz Skandināvijas valstīm, Vāciju un attīstītajām Eiropas Savienības valstīm. Uzņēmumā vienā maiņā darbīgi strādā vidēji 74 darbinieki, radot uzņēmumā pievienoto vērtību, kas pagājušajā gadā sasniedz 1.2 miljonus euro. Lūkojoties nākotnes perspektīvā, Igaunijas mēbeļu ražošanas uzņēmums ir pozitīvi noskaņots un plāno paplašināt darbības jaudu, piesaistot no reģionā esošajiem profesionālajām skolām izglītotus speciālistus. Līdzīgi kā Latvijā, speciālistiem atbilstoši darba spējām tiek maksāts atalgojums vidēji 4.00 – 6.50 euro/stundā. “Wermo” vadītājs atzina, ka, plānojot uzņēmumu darbību, orientējas uz tirgus pieprasījumu, tādēļ pamatā mēbeļu izgatavošanā tiek izmantotas laminētas kokskaidu plātnes. Jāatzīst, ka arī Eiropā patērētāji izvēlas preces cenu, nevis kvalitāti, tādēļ masīvkoka mēbeļu ražošana norit salīdzinoši nelielos apjomos. “Wermo” vadītājs atzina, ka nepieciešams intensīvs darbs pie sava zīmola dizaina mēbeļu izstrādes, lai spētu konkurēt ar lielākajiem uzņēmumiem tirgū. Dalībnieki no Latvijas atzinīgi novērtēja kaimiņu mērķtiecīgos centienus atjaunot materiāli tehnisko bāzi, tādejādi palielinot darba efektivitāti. Patiess prieks, ka Gulbenes novada pārstāvis izrādījis interesi par turpmāku sadarbību ar mēbeļu ražošanas uzņēmumu “Wermo” un vienojās par tikšanos jau tuvākajā laikā, lai pārrunātu sadarbības iespējas.
Īpašu pārsteigumu dalībniekiem radīja “Swiss business park” apmeklējums. Uzņēmums ar vairāk nekā 20 gadu senām saknēm uzņēmējdarbībā, pirms 8 gadiem sāka darbu ar jaunu jaudu, kad Šveices investors saskatīja potenciālu biznesa attīstībai Igaunijā. 18 darbinieku komanda ikdienā strādā gaišās, apm.4000 kvadrātmetru plašās telpās, nodrošinot kvalitatīvu koka moduļu bloku ražošanu eksporta tirgum. Lai diversificētu darbību, tiek nodrošināta apjomīgu koka moduļu māju ražošana un, izmantojot jaunākās paaudzes tehnoloģiskās iekārtas, tiek ražotas mēbeles no skaidu saplākšņa materiāla. Ekskursijas laikā brauciena dalībniekus patīkami pārsteidza Šveices investoru rūpes par darbinieku labsajūtu un komfortu, iekārtojot plašu atpūtas istabu, nodrošinot patīkamu mikroklimatu, kas veicina darbinieku efektivitāti. Šis pavisam noteikti ir virziens, uz kuru tiekties.
Ceturtdienas pēcpusdienā dalībnieki viesojās uzņēmumos “HeSveKa&Co” un “Trendwood”, kas nodarbojas ar celtniecības materiālu ražošanu, galvenokārt Igaunijas un Skandināvijas tirgum. “Kapa Puit” uzņēmējdarbības pieredze bija interesenta ar stāstu, ka klienta individuālais pieprasījums kļuva par uzņēmuma darbības pamatdarbības virzienu. Veru tiek ražotas dārza mājiņas, bērnu rotaļu mājas un āra mēbeles. Ierasts, ka pēc vasaras sezonas darba, visi “Kapa Puit” darbinieki izbauda atvaļinājumu, tādēļ ar dalībniekiem apskatījām neierasti klusās telpas. Dienas noslēgumā saimnieks uzaicināja latviešus viesoties ezera krastā ierīkotajā kempingā. Viņš smēja, ka labprāt uzņem viesus un šis projekts ir viņa pensijas fonds, kas palīdzēs saglabāt optimālu ienākumu līmeni vecumdienās.
Jāatzīst, ka Veru pilsētā un novadā ir ļoti attīstīta ar mežsaimniecības nozari saistītā uzņēmējdarbība. Šeit aktīvi strādā lielākā daļa uzņēmumu, to attīstību stimulē stratēģiski izdevīgā atrašanās vieta - tiešā tuvumā ekonomiski attīstītajām Skandināvijas valstīm, mērķtiecīga profesionālā izglītības sistēma, nodrošinot kompetentus speciālistus atbilstoši darba tirgus prasībām. Ar smaidu, pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki pauda nožēlu, ka nozares lielie uzņēmumi noraidīja iespēju atvērt durvis konkurentiem no Latvijas.
8.septembra rītā devāmies uz kokapstrādes un mēbeļu ražošanas kompetenču centru. Ar Eiropas Savienības struktūrfondu, valsts un pašvaldības finansējumu, 2015.gadā darbu uzsāka “Tsenter”. Vēsturiskajā govju fermas rekonstrukcijā un aprīkojumā tika investēti 2 miljoni euro. Vidēji 1.7 miljoni euro paredzēti centra uzturēšanai, tomēr piecu gadu periodā kompetenču centram ir jābūt finansiāli neatkarīgam, sniedzot mūsdienīgus produktu prototipēšanas, izstrādes pakalpojumus nozares uzņēmumiem. Centra vadītājs atzina, ka kompetenču centra pakalpojumu pārdošana ir liels izaicinājums. Bet viņš ir ļoti mērķtiecīgs un ieinteresēts palīdzēt uzņēmumiem radīt inovatīvus produktus, kas būs konkurētspējīgi starptautiskajā tirgū. 3 stundu garā ekskursija kompetenču centrā bija izglītojoša un vērtīga. Sarunās dalībnieki atzina, ka labprāt veidotu ciešu sadarbību, bet tuvākajā nākotnes perspektīvā tas būs grūti, jo ikdienas darbs ir orientēts uz pamatdarbības nodrošināšu.
Pēc 2 stundu brauciena, atgriežoties Latvijā, pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki, aplūkojot Eiropā modernāko māju ražotni Ieriķos, jutās lepni. Viesojāmies vienā no četriem Dores grupas uzņēmumiem (Dores, Dores architecture, Dores construction, Dores engineering). Dores fabrika ir paraugs daudziem kokapstrādes nozares uzņēmumiem – mūsdienīga tehnoloģiskā bāze, pārdomāts un funkcionējošs ražošanas process, orientēts uz augsta pievienotās vērtības radīšanu, akcentējot produkta kvalitāti. Dorēs ražotās īstās koka mājas ir sentēvu mantojuma bagātība savienojumā ar mūsdienīgu dizaina un ekoloģisko vērtību. Dores eksporta pārstāvis nešauboties minēja, ka šobrīd rūpnīca strādā ar nepiedodami mazu jaudu, jo tās kapacitāte ļauj darboties ar 3 reizes lielāku sparu. Dores ideologs, izgudrotājs un īpašnieks Egons Garklāvs ir dabisko vērtību un Latvijas entuziasts, kurš vēlas celt godā pārbaudītas vērtības mūsdienīgā izpildījumā. Jo īpaši to novērto starptautiskajā tirgū. Koka mājas būvniecības komplektu Dores fabrikā var saražot vidēji vienas nedēļās laikā, vidējās kvadrātmetra izmaksas gatavai mājas konstrukcija ir 1000 euro. Māju ražošanai tiek izmantots no Krievijas eksportēts kokmateriāls, lai maksimāli samazinātu izmaksas. Pieredzes apmaiņas dalībnieki guva apliecinājumu, ka Dores mājas patiesi ir ne tika ekoloģiskas, ekonomiskas, bet arī vizuāli ļoti pievilcīgas. Skumji, bet Latvijas tirgū Dores mājas nav konkurētspējīgas, lai arī klients var iegūt gan laika, gan naudas ekonomiju un dzīvot ekoloģiski tīrā vidē.
Atpakaļceļā dalībnieki bija patīkami noguruši, gremdējās pārdomās par iespējām optimizēt ražošanas procesus, diskutēja par eksporta pieredzi un dalījās atziņās. Kopumā dalībnieki novērtēja pieredzes apmaiņu braucienu pozitīvi un atzina, ka ekskursijas nozares līderu uzņēmumos noteikti veicinātu mazvērtības kompleksus, bet šī brauciena ietvaros dalībnieki jutās līdzvērtīgi un dažkārt pat pārāki. Pieredzes apmaiņas dalībniekiem no Gulbenes, Madonas novada bija iespēja neformālā gaisotnē pārrunāt aktuālas pārmaiņas mežsaimniecības, kokapstrādes nozarē, kā arī vienoties par savstarpēji izdevīgu sadarbību.
Nav komentāru
Komentēt
Jaunākie ieraksti
-
Labklājības ministrija rīko sociālās uzņēmējdarbības biznesa ideju konkursu
6. jan. 2021 -
Atskats uz 2020.gada grantu konkursu "Starteris"
3. dec. 2020 -
Drošības ieteikumi lauksaimniekiem
2. dec. 2020 -
Decembrī tiks atvērtas jaunas LIAA biznesa inkubatoru atbalsta vienības Gulbenē un Saldū
23. nov. 2020 -
Uzņēmīgi Gulbenes novadā!
10. nov. 2020 -
Lejasciema pagastā tiks komplektētas polikarbonāta siltumnīcas
25. okt. 2020 -
Telpa "Mums" - vieta satikties, mācīties un svinēt dzīvi!
25. okt. 2020